blog1

Jak dbać o zęby? Częste mycie zębów, płukanie jamy ustnej, nitkowanie zębów i regularne wizyty u stomatologa – to kilka zasad, którymi powinien kierować się każdy, kto chce mieć piękny uśmiech. Okazuje się jednak, że nasze nawyki związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej pozostawiają wiele do życzenia. Zacznijmy lepiej dbać o zęby swoje i swoich dzieci – apelują dentyści. I podkreślają, że najważniejsza jest profilaktyka, a więc częste szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznych i odwiedzanie stomatologa, zanim ząb zacznie boleć.
Jak dbać o zęby? Myj zęby po posiłku!

Z ogólnoeuropejskiego badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej”, przeprowadzonego na zlecenie firm Glaxo-SmithKline oraz Wrigley Poland, zaprezentowanego w ramach kampanii „Uśmiechnij się Polsko”, wynika, że Polacy po jedzeniu częściej niż po szczoteczkę do zębów sięgają po gumę do żucia.

Do mycia zębów po posiłku przyznaje się tylko co trzeci ankietowany. Tyle samo osób używa nici dentystycznej, która okazuje się zbyt trudna w użyciu. A nitkowanie jest bardzo ważnym elementem dbania o higienę, bo bakterie nie gromadzą się tylko na powierzchniach zębów, które można wy-szczotkować, ale też w przestrzeniach międzyzębowych.

Jak dbać o zęby? Często odwiedzaj stomatologa

Większość Polaków rzadko odwiedza też dentystę. Tylko 4 na 10 Polaków przychodzi do gabinetu dwa razy w roku, 31 proc. z nas pojawia się w gabinecie raz na dwa lata. Celem wizyty w 56 proc. jest leczenie poprzez wypełnienie (średnia europejska 29 proc.), co piąta wizyta kończy się usunięciem zę-ba (średnia europejska 12 proc.).

Pocieszające są dane dotyczące dzieci. Aż 75 proc. rodziców deklaruje, że regularnie zabiera swoje dzieci na wizyty kontrolne. Ewa Król, lekarz stomatolog z Express-Dent, przy ul. Staszica 8 w Lublinie, mówi jednak, że stan uzębienia zarówno dzieci, jak i dorosłych nadal pozostawia wiele do życzenia. – Dzieci trzeba przyprowadzać do stomatologa jak najwcześniej, gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek – mówi Król. – Maluch zobaczy, jak wygląda gabinet, pojeździ na fotelu. Później będzie mu łatwiej przyjść na przegląd, czy w razie potrzeby rozpocząć leczenie. Rodzice powinni też dbać o regularne szczotkowanie zębów. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych past i szczoteczek, które sprawią, że codzienne mycie ząbków stanie się przyjemnością.

Jak dbać o zęby? Lakowanie

Sposobem na ochronę zębów może być lakowanie. – Lakowanie to zupełnie bezbolesny zabieg, który może ochronić zęby przed próchnicą – mówi dr n. med. Agnieszka Krawczyk, lekarz stomatolog z Beauty Dental, przy ul. Kawaleryjskiej 10 lok. 2 w Lublinie. – Jest to działanie profilaktyczne, wykonywane na zdrowych zębach stałych i mlecznych. Polega na pokryciu specjalnym lakiem szczelin i zagłębień w zębach. Dzięki temu można zabezpieczyć te miejsca, które dziecku najtrudniej jest wyszczotkować, a więc najszybciej rozwija się tam próchnica.

Stomatolog może zastosować lak zawierający fluor, który zwiększa odporność zębów, a także wzmacnia szkliwo i nasila mineralizację. – Dzięki zabiegowi zęby stają się bardziej odporne na działanie kwasów, przez co ryzyko wystąpienia próchnicy zmniejsza się nawet o 90 proc.– dodaje dr Krawczyk.

Jak dbać o zęby? Nie zaniedbuj wad zgryzu

Jeżeli leczenie jest już jednak wymagane, warto zdecydować się na nie jak najwcześniej. Nie można też zaniedbywać wad zgryzu, które nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą wywoływać dyskomfort podczas przeżuwania. – Obecnie na aparaty ortodontyczne decydują się już nie tylko dzieci, ale też dorośli – zauważa Ewa Król. – Stomatolodzy korzystają z bardzo nowoczesnych metod, dlatego są w stanie dobrze zdiagnozować zmiany i dobrać aparat. Nowo- czesne metody stosowane są też przy uzupełnianiu brakującego uzębienia. Nadal najczęściej wybierane są protezy ruchome, ale pacjenci coraz częściej decydują się na koronki, implanty czy most na włóknie szklanym, przy którym nie jest konieczne piłowanie sąsiednich zębów.

Źródło www.kurierlubelski.pl

2015 © Copyright - Witadent.pl Wykonawca: MarketingFanpage.pl